Botoks to zabieg o szerokim zastosowaniu przeciwzmarszczkowym. Polega na zaaplikowaniu do wybranych miejsc na twarzy niewielkiej dawki toksyny botulinowej. Preparat ten skutecznie wygładza zmarszczki mimiczne oraz przywraca skórze piękny, młody wygląd.
Czym jest toksyna botulinowa?
Toksyna botulinowa jest bardzo silnie działającą, naturalną toksyną, które hamuje uwalnianie się acetylocholiny. Acetylocholina to neuroprzekaźnik odpowiedzialny za przekazywanie impulsów na linii nerwy – mięśnie.
Jak działa toksyna botulinowa?
Toksyna botulinowa blokuje przepływ bodźców z nerwów do mięśni twarzy, w które została wstrzyknięta. W ten sposób zapobiega skurczowi konkretnych mięśni i co za tym idzie – marszczeniu się skóry. Stają się one rozluźnione i gładkie.
Na jakie problemy działa botoks?
- zmarszczki na czole (poprzeczne oraz lwie),
- kurze łapki,
- zmarszczki dolnej powieki oka,
- zmarszczki nad górną wargą (palacza)
- opadnięte kąciki ust,
- zmarszczki na szyi
Jak wygląda zabieg wstrzykiwania botoksu?
Przed zabiegiem lekarz odtłuszcza i dezynfekuje skórę. Następnie dobiera odpowiednią ilość preparatu, tak, by twarz po wprowadzeniu do niej botoksu mogła zachować naturalną ruchomość.
W obrębie czoła botoks wstrzykuje się zazwyczaj w ośmiu miejscach, na dolnych powiekach w jednym lub dwóch miejscach na każdej. Okolice kurzych łapek wymagają natomiast trzech punktów do ostrzyknięcia.
Po wykonanym zabiegu skóra jest schładzana lodem. Następnie aplikuje się na nią krem z witaminą K, który chroni przed tworzeniem się siniaków. Trzy godziny po wprowadzeniu botoxu nie wolno masować twarzy, schylać się i kłaść, gdyż mogłoby to spowodować spłynięcie preparatu do niższych partii twarzy.
Zabieg wstrzykiwania botoxu trwa kilkanaście minut i nie wymaga żadnego okresu rekonwalescencji. Pierwsze efekty pojawiają się między 2-14 dniem od jego wykonania. Należy jednak pamiętać o wizycie kontrolnej po około dwóch tygodniach. Wówczas lekarz sprawdza, czy botox rozłożył się równomiernie i czy nie są potrzebne korekty.
Jak długo utrzymuje się efekt wypełnienia?
Efekt działania botoksu pojawia się stopniowo i utrzymuje się od 4-6 miesięcy. Po tym czasie wchłania się do organizmu.
Czy zabieg wstrzykiwania botoksu boli?
Odczucia towarzyszące zabiegowi botoksem można porównać do ugryzień komara. Nawet bardzo wrażliwe osoby przyznają, że zabieg ten nie był bolesny. Aby jednak złagodzić do minimum nieprzyjemne odczucia lekarz przed oraz po zabiegu chłodzi skórę lodem.
W jakim wieku zacząć stosować botoks?
Wiele kobiet zastanawia się w jakim wieku najlepiej poddać się zabiegowi ostrzykiwania botoksem tak, by móc cieszyć się młodą skórą jak najdłużej. Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nasz organizm się tego domaga. Wiek jest bowiem jedynie umowną granicą. Są osoby, które jako 25 latki mają wyraźne zmarszczki mimiczne, ale są też panie, dla których czas jest szalenie łaskawy.
Dobrym czasem na rozpoczęcie przygody z botoksem są okolice 25 roku życia. Wówczas można potraktować ten zabieg jako profilaktykę.
Jakie są przeciwwskazania do botoxu?
- ciąża i okres laktacji,
- choroby układu sercowo-naczyniowego,
- uczulenie na albuminę ludzką,
- choroby autoimmunologiczne,
- antybiotyki aminoglikozydowe,
- choroby płytki mięśniowo-nerwowej,
- leki regulujące akcję serca,
- leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
- choroby układu nerwowego (Alzheimer, Parkinson, stwardnienie rozsiane).
Pamiętaj! Zabieg wstrzykiwania botoksu w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym nie spowoduje, że mimika twojej twarzy zostanie zamrożona! Doświadczony lekarz dobierze odpowiednią dawkę i wprowadzi ją we właściwe miejsca.
Zobacz aktualny cennik